Networking & Social Night – ediția lunii mai: Despre claritate, curaj și idei care prind contur
- Madalina Neacsu
- 16 mai
- 2 min de citit
Ediția din luna mai a Networking & Social Night, organizată de Transilvania IT Cluster în parteneriat cu ABC Incubator, a adus împreună oameni din tech, business, educație și din comunitatea locală, pentru o seară relaxată, dar plină de sens. Discuțiile au fost despre cum ne dezvoltăm, cum ne adaptăm și ce ne motivează să mergem mai departe cu proiectele și ideile noastre.
Masterclass cu Delia Oprean: Transformare prin autocoaching
Am început seara cu Delia Oprean – coach, trainer și autoarea cărții Transformare prin autocoaching. Delia ne-a vorbit despre cum putem deveni propriii noștri aliați atunci când vrem o schimbare reală în viața noastră. Nu a fost o prezentare clasică, ci o sesiune plină de întrebări care ne-au pus pe gânduri, exerciții care ne-au scos din rutină și activități în care ne-am descoperit unii pe alții mai bine.
„Dacă ai avea garanția că nu poți eșua, ce ai face cu viața ta?” – întrebarea aceasta a rămas în aer și ne-a însoțit în restul serii.
Pitch-uri cu idei care cresc
După masterclass, am trecut în zona practică. Am ascultat povești despre proiecte aflate în diferite stadii – unele abia la început, altele deja în plină dezvoltare. Toate au avut în comun dorința de a rezolva lucruri concrete.
CO₂ Angels, o echipă care participă în programul Innovation Labs, a prezentat o tehnologie care analizează solul de la distanță și ajută fermierii să folosească mai eficient resursele - un exemplu clar de cum știința și agricultura pot merge mână în mână pentru un viitor mai sustenabil.
GLA Automotive Technology, prin vocea lui Gabriel Fodorean, ne-a demonstrat cum arată viitorul în designul de bord al mașinilor – cu ecrane transparente, control prin gesturi și tehnologii care sunt deja folosite de branduri mari din industria auto.
Nicolae Andrei de la Cluj Startups a prezentat evenimentul Cluj Game JAM, susținut și de Transilvania IT Cluster.
O comunitate care crede în idei și în oameni
Ediția din mai ne-a amintit că uneori ai nevoie doar de o întrebare bine pusă sau de o sală cu oameni atenți pentru ca o idee să prindă contur. Ne bucură că acest eveniment continuă să crească nu doar în participanți, ci și în profunzimea conversațiilor.
Ne vedem la următoarea ediție. Până atunci, ține-ți ideile vii și caută-ți oamenii potriviți cu care să le crești!
Kommentare